Meldingsplicht voor laadpalen aan netbeheerder

Meldingsplicht van alle laadpalen

In België geldt er een meldingsplicht voor alle nieuwe laadstations die worden geïnstalleerd. Deze verplichte melding en registratie dient bij jouw eigen netbeheerder te gebeuren. Jouw netbeheerder is afhankelijk van waar je woonachtig bent. Dit kan je onder andere nagaan op de jaarafrekening van jouw energiefactuur. Neem steeds de voorziene informatie van jouw netbeheerder goed door.

Waar registreer ik mijn laadpaal?

Hieronder vind je de netbeheerders van de verschillende Belgische regio's. 


Vlaanderen

Fluvius


Brussel

Sibelga


Wallonië

Grootste deel van Wallonië:

  • Provincie Henegouwen (Hainaut)

  • Provincie Waals-Brabant

  • Provincie Namen

  • Provincie Luik (Oosten)

  • Provincie  Luxemburg

  • Gemeente Moeskroen

  • Gemeente Verviers

ORES

 

Provincie Namen

  • Andenne

  • Gesves

  • Ohey

  • Rumes

  • Viroinval


AIEG

Zuidwestelijk Henegouwen:

  • Erquelinnes

  • Beaumont

  • Froidchapelle

  • Sivry‑Rance

  • Moustier‑sur‑Sambre

  • Chimay

  • Couvin

AIESH

Waals-Brabant:

  • Waver

  • Limal

  • Bierges



REW

 Provincie Luik

  • Grootste deel van de provincie

RESA


FAQ

Fluvius zegt zelf dat het op basis van deze informatie gemakkelijker is om “gerichte aanpassingen uit te voeren aan het elektriciteitsdistributienet”. Dit geeft hen ook nog verdere inzichten over de bezettingsgraad van laadpalen over Vlaanderen en het land en over de de belasting op het elektriciteitsnet. 

De eigenaar van het contract van de distributienetbeheerder, waarvan de stroom voor de laadpaal wordt genomen, is steeds de eindverantwoordelijke om de laadpaal aan te melden bij de netwerkbeheerder in kwestie. 

De meldingsplicht geldt enkel voor laadpalen die voor privégebruik zijn, dus niet voor semipublieke en publieke laadpunten. Ook de plaats waar de laadpaal is geïnstalleerd maakt niet uit. Officieel luiden de voorwaarden als volgt: Alle laadpunten die je aansluit op het laagspanningsnet met een laadvermogen van 5 kVa of meer moet je registreren.  Zelfs al heb je 5 jaar geleden een laadpaal laten plaatsen, moet je dit alsnog melden bij de netwerkbeheerder. 

Belangrijk om te weten is dat het niet naleven van deze verplichting kan leiden tot boetes. Er geldt wel nog een gedoogperiode tot het einde van 2023 om iedereen voldoende tijd te geven om dit in orde te brengen. 

Om jouw laadpaal goed te registreren op de website van Fluvius heb je enkele zaken nodig. 

EAN-code van je bestaande elektriciteitsaansluiting 

Naam van je installateur (bv. Pluginvest)

Details van de installatieplaats 

Technische eigenschappen van de installatie

  •  Ondernemingsnummer (indien van toepassing )

Het aanmelden van jouw laadpaal is zeer eenvoudig. Door middel van duidelijke vragen is technische voorkennis zeker geen vereiste om het formulier correct in te vullen. 

Voor de andere netbeheerders dien je gelijkaardige informatie te voorzien als bij Fluvius. 

Als er meerdere laadpalen worden geïnstalleerd in de VME, dan moeten de individuele eigenaren van deze laadpalen het melden aan Fluvius. 

Als er bijv. 5 laadpalen worden geïnstalleerd in de parking van de VME, dan moeten de eigenaars apart hun eigen laadpaal registeren. Maar ze gebruiken hiervoor wel het gemeenschappelijke EAN nummer van de VME!

De VME of Syndicus hoeft zelf niets te ondernemen, tenzij zij natuurlijk zelf eigenaar zijn van de gehele laadinstallatie.